Чарівна сила ткацтва

Побутує думка, що за всю тисячолітню історію людство винайшло тільки три вкрай важливі речі: колесо, плуг і ткацький верстат. Геніальність цих винаходів полягає в неперевершеній досконалості поєднання форми та функції, доцільності та утилітарності. Яких би висот не досягала наукова думка, колесо залишається колесом, плуг – плугом, а ткацтво – переплетенням двох систем ниток – основи і піткання.

Відродження і збереження національної мистецької культури вже довший час не втрачає актуальності, закликаючи педагогів, зокрема викладачів  мистецьких дисциплін, відкривати для себе і для своїх студентів цікавий світ декоративно-ужиткового мистецтва. Нинішнє завдання педагогів – навчати молодь, бачити, розуміти зразки справжнього народного мистецтва, жити і творити за законами краси. Одним з таких давніх видів народного декоративно-ужиткового мистецтва є виготовлення художніх тканин – і найтоншого серпанку, і найгрубшого ворсового килима. Чарівна сила ткацтва спонукає митців до створення найкращих зразків що поповнюють матеріально-культурну скарбницю української нації.

Колекція експонатів у музеї декоративно-прикладного мистецтва педагогічного фахового коледжу ім. А.Ю. Кримського представлена  автентичними зразками та виробами ткацтва, авторами яких є студенти та викладачі спеціальності образотворче мистецтво. Тут зацікавлений відвідувач знайде: автентичні ткані рушники Волині, льняні та конопляні ткані полотна, налавники, залавники, скатертини. Окрему групу представляють курсові та дипломні студентів роботи: «Український пейзаж», «Яблуко» та інші виткані 1999року, Денисюк Н.В. Гобелен в якому поєднано декілька видів ткацтва «Квітучий луг» створений за власним ескізом 2006 року, керівник Надюкова І.Ю. варто відмітити безворсовий тканий килим «Пташка» майстерно виконаний за мотивами решетилівського народного ткацтва студенткою Савою Вірою у 2002 році, гобелен «Ластівки» Стольницької Мирослави 2000р., «Соняшники» Панчук Катерини 2013р., міні-гобелен «Вітрильник» Стемковська Марія 2005р. та інші

Гобелени «Рідний коледж», «Натюрморт з гарбузом» Провозюк Тетяни виконані  під враженнями навчання ткацтва у художній школі. До курсових та дипломних робіт неодноразово  проводила консультації та майстер-класи викладач ДХШ ім. Рокицького - Тетяна Станіславівна Омельченко. Така співпраця дає високі результати, тому відвідувачі завжди захоплюються гарними гобеленами Дякової Лілії «Трипільські орнаменти»,  «Польові квіти», ідею композиції для яких підказала керівник курсової роботи Гусєва О.Г.

Поряд із традиційним ткацтвом заслуговує уваги колекція нетканих гобеленів, виконана під керівництвом Лесі Георгіївни Мартинюк.  Вивчаючи сучасні текстильні техніки на протязі декількох років, разом із студентами створили цікаві декоративні панно, наприклад триптих «Різдво в Україні» та композиція «Барвінок» Кошлої Ольги. триптих «Лісова пісня» Фіц Наталії, «Соняшники» Сичик Вікторії.

Нещодавно викладацький склад комісії образотворчого мистецтва поповнила випускниця Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника та Косівського інституту  прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ за спеціальністю: художник текстилю, художник-дизайнер, викладач декоративно-прикладного мистецтва, - Олена Сергіївна Ковальчук. Під її керівництвом студентка 3-А курсу Луцюк Настя виконала курсову роботу, а саме комплект  тканих подушок «Стежкою зародження». Нині, йдучи в ногу з часом, молода викладачка, читаючи вибіркову дисципліну «Дизайн текстилю», розкриває секрети ткацтва. Навколо неї гуртуються студенти, кожен прагне навчитися виготовляти гарні речі своїми руками. Заняття художнім ремеслом сприяють розвитку національної свідомості, стають джерелом творчого натхнення.

Цікавинкою у музеї є гобелен авторства відомого волинського художника і майстра текстилю Андрія Микити «Журавлі курличуть кру-кру, поки море перелечу на чужині вмру».  Подарований Галиною Яківною Микитою Лесі Мартинюк під час спільної виставки у місті Луцьку «Мистецько-духовна єдність поколінь» 25 листопада 2018року.

Ткацтво – одне з найдавніших українських народних ремесел, яке нині відроджується і стає модним та необхідним, бо світ вже втомився від неякісного, однакового і тим паче всього штучного. На порятунок приходять давні ремесла, ручна праця та натуральні матеріали. Наразі модно, практично і красиво  носити одяг, як у наших предків. Зараз досить багато майстрів які інтегрують українські традиції у сучасне життя, і неабияк тішить таке повернення до витоків нашої культури.

Леся Мартинюк, голова циклової комісії викладачів образотворчого мистецтва та окремих методик.

 

Фотоальбом: