Викладачки коледжу - учасниці Фестивалю української писанки 2024 в Києві

Напередодні Великодніх свят у Києві відбувся Фестиваль української писанки, в якому взяли участь викладачки Володимирського педагогічного фахового коледжу імені Агатангела Кримського - Оксана Білик та Леся Мартинюк. Грандіозний проект об’єднав майстрів з усіх куточків країни та встановив рекорд наймасовішого розпису писанок. Генеральна директорка Книги Світових Рекордів Ганна Крисюк оголосила: «Протягом 5 годин 530 учасників виготовили 800 писанок. Рекорд України»

Отож, понад 50 майстрів з різних регіонів України зібралися, щоб поділитися своїми знаннями та секретами писанкарства з усіма охочими. Оксана Білик та Леся Мартинюк, представляли Волинський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Майстрині писанкарства привезли до Києва власні авторські роботи для виставки, а також організували майстер-класи з написання писанок для молоді. Створені писанки передали захисникам на фронт за допомоги Міжнародного штабу допомоги українцям.

В інтерв’ю з журналістами, майстрині розповідали про два найхарактерніші, на їх думку, найдавніші геометричні візерунки волинських писанок «рожа» (зображення у вигляді восьмирогової зірки-розетки) та «вітрячки» (зображення навхрест у вигляді клинців). Про розповсюдженість кожного на Волині свідчить багатоваріативність назв цих символічних знаків «квітка-сонце», «ружа», «сторчова рожа», «млинки», «рушнички» та орнаментальних мотивів, із ними тісно пов’язаних. Кияни цікавилися волинською писанкою і часто запитували: «…якого кольору писанка з Волині?», на що майстрині радо відповідали – «золота», а це означає, що волинська народна писанка одноколірна, фарбована природніми барвниками, які мають жовто-зелені, теракотово-червоні, багряні барви у поєднанні з білим. Проведені за допомогою воску та писачка кілька ліній, рисок та крапок і звичайне куряче яйце перетворюється на обов’язковий атрибут Великодня, а ще чудовий подарунок та символ життя.

Викладачки брали активну участь у складових багатої програми заходу, серед яких: круглий стіл з носіями елементів «Українська писанка: традиція і мистецтво», презентація монографії «Нематеріальна культурна спадщина як найголовніший інструмент збереження української нації», підтриманої МКІП в рамках мистецького конкурсу «Книга для зміцнення мистецької єдності». Слухали вітальні слова від Міністра культури та інформаційної політики України Ростислава Карандєєва, співзасновниці ГО «Інститут культури України» Марини Соботюк та інших.

Майстер-клас від Євгена Клопотенко «Як скласти великодній кошик і що туди покласти», став розрядкою після зосередженої роботи з свічкою та воском при створенні писанок.

На згадку про зустріч, усі майстри, учасники фестивалю, презентували власні  писанки,  які розмістили  на спеціально виготовленій для фстивалю  карті України у тій частинці, звідки прибули. А головне, стали учасниками фіксації світового рекорду «Наймасовіший одночасний розпис писанок». Це не просто рекорд – це символ єднання та єдності, піднесення нашої культурної спадщини та прояв справжньої незламності українського духу

Леся Мартинюк