ПОРТРЕТИ Т.Г. ШЕВЧЕНКА У ПЕДАГОГІЧНОМУ КОЛЕДЖІ

Відомо, що здавна портрет Т.Г. Шевченка з великою шаною розміщувався поряд з іконами у кожній українській оселі, як своєрідний оберіг.  І сьогодні портрет Великого Кобзаря красується в навчальних закладах нашого міста. Педагогічний фаховий коледж ім. А.Ю. Кримського не є виключенням, в навчальних аудиторіях та на виставкових експозиціях розміщено портрети, які виконані студентами та викладачами і мають художню цінність. Варто пригадати, що й сам  Тарас Григорович був не просто великим художником, а й успішним і затребуваним портретистом. Замовити портрет у Шевченка (свій чи членів родини) мали за честь відомі діячі культури, представники найвищої знаті, найшанованіші люди того часу.

Щорічно в рамках проведення  заходів «Мистецтво доступне лише сильним» (Шевченко-художник) та з нагоди святкування річниці від Дня народження Великого Кобзаря на виставкових теренах спеціальності образотворче мистецтво демонструється виставка колекції портретів Тараса Григоровича, виконаних студентами різних років навчання. Різноманітність художніх технік задовольнить найвибагливіші запити та  фантазію. Тут є портрет, який  майстерно вирізьблений  з деревини рельєфом у техніці круглого рельєфного різьблення, старанно вишитий хрестиком або бісером. виконаний у сучасній техніці аплікації з природних матеріалів (соломи, берести), тощо.

 Намальовані портрети на папері простими олівцями, акварельними фарбами годі й перелічити. Мабуть,  таким способом студенти прагнуть показати любов та шану, стараються  увіковічнити пам’ять про генія української нації. З повагою відносяться до малювання, передаючи схожість, а також охоче  із задоволенням розказують цікаві та маловідомі  факти про мистецький доробок Тараса Григоровича, який був академіком імператорської академії мистецтв у Петербурзі; створив понад 1300 картин, пейзажів і гравюр; був обдарованим скульптором; викладав живопис у Київському університеті.

У педагогічному фаховому коледжі імені Агатангела Кримського на спеціальності образотворче мистецтво зберігається  всього сімнадцять портретів, з  яких сім варті окремої уваги:

  1. Шевченко-художник (дереворіз) оформлений як декоративне панно на мішковині в рамі (50х60). керівник Дядіо О.Є. 1999 рік
  2. «Автопортрет Т.Г. Шевченка» (40х30) Власюк Яни, вишивка хрестиком, керівник Токарева Т.М. 2015 рік
  3. Портрет Шевченка «Думи мої, думи» (50х60). монохромна вишивка хрестиком, автор Губар Наталія, керівник Мартинюк Л.Г. 2000 рік
  4. Портрет Т.Г. Шевченка у головному уборі - кучмі (50х60) вишивка хрестиком, керівник Мартинюк Л.Г.
  5. Портрет Т.Г. Шевченка (графічний дизайн) 65х80 керівник Кумецький О.В.
  6. Портрет Т.Г. Шевченка (олія) автор невідомий
  7. Портрет Т.Г. Шевченка (графіка) 100х150 дипломна робота Суліми Анни, керівник Мартинюк Л.Г. 2016 рік
  8. Портрет Т.Г. Шевченка (береста) Білінець Зоя керівник Сподинюк Ф.В. 2002 рік

За результатами минулорічної олімпіади з образотворчого мистецтва, яка проводилася 8-9 березня, у довільній програмі, де композицію-ілюстрацію до поетичної лірики  Т.Г. Шевченка студенти створювали за власним задумом і технікою на власний вибір – відібрано та відзначено п’ять портретів Великого Кобзаря. Найкраще виконав портрет Шевченка студент 2-М курсу – Андрій Масон (спеціальність 023 Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація)

Є й такі портрети у нашій історії,  які створені студентами під час поточних практичних робіт, а потім подаровані різним організаціям нашого міста з нагоди свят та ювілеїв. Наприклад для музичної школи розробила курсовий проект та  вишила портрет Т.Г. Шевченка  студентка Гаган Ольга,  керівник Мартинюк Л.Г. 2015року. Портрет у техніці пірографії на тарелі, виконала Білик Каріна, подарований ДХШ з нагоди ювілею та інші.

Великий сценічний портрет Т.Г. Шевченка, виконаний студентами понад 20 років тому успішно реставрований студентами та милує око на цьогорічних заходах присвячених Великому Кобзарю.

Зберігаючи виконані студентами портрети Шевченка, розповідаємо молоді про образ і славу Великого Кобзаря.  Студенти та викладацький склад спеціальності «Образотворче мистецтво» свято шанують пам’ять великого сина українського народу, геніального поета, революціонера-демократа, а також видатного художника, основоположника критичного реалізму в українському образотворчому мистецтві. Дослідження творчості розвивається на науковій основі та з національних позицій, пропонуємо таким чином якісно нове бачення й осмислення  художньої спадщини Шевченка-художника.

 Шевченкознавство в нашому навчальному закладі у великій пошані.

Леся Мартинюк