Олександр Цинкаловський – велич особистості

13 лютого 2018 року у приміщенні КМЦ нашого міста зібралися науковці, краєзнавці,  студентська та учнівська молодь, небайдужі до історії рідного краю жителі Володимира-Волинського. Саме в цей день відбулася Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція з нагоди 120 річниці від дня народження видатного земляка, історика, краєзнавця, професора Олександра Цинкаловського. Він народився у нашому місті 9 січня 1898 року у сім’ї титулярного радника. Людина, учений, патріот. Виходець зі славного роду: дід по материнській лінії – Павло Нітецький – був відомим краєзавцем, збирачем старожитностей, патріотом, учасником польського повстання проти царату (1863). Саме Павло Нітецький став таким наставником для молодого Цинкаловського. Дар до красного письменства, який не можна не помітити, вивчаючи творчість науковця, дістався йому від прабабці по батьківській ліні – баронеси фон Вольф – німецької дитячої письменниці. Дід по батьковій лінії походив із знаної дворянської родини. Усе це стало підгрунттям, золотим генофондом у зростанні Цинкаловського як високоосвіченої людини.

Олесандр Миколайович з дитячих років  був життєрадісною людиною, і усе життя являв готовність допомагати іншим. Комплексність його вивчення минувшини Волинської землі, дозволила вченому створити працю, яка є настільною книгою для сучасних дослідників краю і має концептуальне значення для волинезнавства – «Стара Волинь і Волинське Полісся: Краєзнавчий словник від найдавніших часів до 1914 р».  Адже саме створення цілісної історії Волинського краю слід вважати метою життя вченого.

«Чесність і порядність», — кредо життя і наукової справи Цинкаловського О.М. «…Можливо моя праця, мій досвід не загине дарма, залишиться людям, котрих любов до свого краю направить шляхетними дорогами і стежками на користь культури нашого народу». Професор О. Цинкаловський сприяв поширенню серед широких кіл громадськості вірогідних знань про волинський край, його історію і пам’ятки.

Учасниками даної конференції стали члени секції педагогіки і психології СНТ під керівництвом Лідії Катинської. Ослюк Наталія (3Р), Трофімук Аліна (3В), Дрібниця Владислав (2О), Драгалюк Владислав (2О) підготували наукові статті різнопланового характеру: « Олександр Цинкаловський – приклад для наслідування в контексті єдності поколінь» ( Лідія Катинська, викладач – методист),  «Громадянська позиція наукової справи О. Цинкаловського» (Ослюк Наталія),  «Моє знайомство з дослідженнями О. М. Цинкаловського» (Дрібниця Владислав), «Дослідження старої Волині Олександром Цинкаловським» (Трофімук Аліна), які ввійшли до наукового збірнику матеріалів конференції. Зачарував аудиторію величним поетичним словом про О. Цинкаловського Дрібниця Владислав, а викладач-методист Лідія Катинська презентувала виступ власного наукового доробку.

Олександр Цинкаловський є прикладом для сучасної молоді у виборі життєвого шляху, вияву сили духу у подоланні і вирішенні проблем, відборі цінностей життя.

Пам’ятаймо: рід людський складається з поколінь – це велика мудрість нашого буття. Повага, шанування старших поколінь – закон нашого життя. Уміймо учитися у старших!

В ході наукової конференції всім її учасникам була презентована перевидана книга О.Цинкаловського «Княжий город Володимир».

Лідія Катинська

викладач-методист